Baza wiedzy

Miłorząb dwuklapowy - tajemnica długowiecznościMiłorząb dwuklapowy - tajemnica długowieczności
czytaj cały
Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) to znana w tradycyjnej medycynie chińskiej roślina długowieczności. Pod wieloma względami szczególna – stanowi skarbnicę substancji niezwykle cennych dla zdrowia.
Ostropest -  na ratunek dla wątrobyOstropest - na ratunek dla wątroby
czytaj cały
Ostropest plamisty (Silybum marianum) jest rośliną jednoroczną, swoim wyglądem bardzo podobną do ostu. Łacińską nazwę nadał jej grecki lekarz, Dioscorides w 100 roku p.n.e.; ostropest był także stosowany w starożytnej Grecji i Rzymie.
Lubczyk, roślina miłościLubczyk, roślina miłości
czytaj cały
Lubczyk ogrodowy (Leviscum officinale) to gatunek byliny z rodziny selerowatych pochodzącej prawdopodobnie z terenów obecnego Iranu i Afganistanu. Nazwy ludowe lubczyka to: lubiśnik lekarski, mleczeń lub łakotne ziele.
Żurawina - w trosce o zdrowie dróg moczowychŻurawina - w trosce o zdrowie dróg moczowych
czytaj cały
Żurawina (Oxycoccus) jest wiecznie zieloną krzewinką z rodziny wrzosowatych. Żurawina pochodzi z terenów Ameryki Północnej, a jej nazwa wywodzi się od kształtu kwiatu, który kolonizatorom przypominał żurawia (ang. crane - żuraw).
Żeń-szeń - cudowny korzeń z ChinŻeń-szeń - cudowny korzeń z Chin
czytaj cały
Żeń-szeń (Panax Ginseng) to roślina wywodząca się z Chin, której właściwości lecznicze, według różnych podań, są znane już od ponad 5000 lat. Władcy tego kraju, aby ochronić jego uprawy, wyznaczali specjalne wojska do nadzorowania bezpieczeństwa plantacji.
Wierzbownica - dla zdrowia senioraWierzbownica - dla zdrowia seniora
czytaj cały
Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum) jest rośliną z rodziny wiesiołkowatych. Jej naturalnym stanowiskiem są tereny podmokłe, bagna, rowy melioracyjne i brzegi zbiorników wodnych. Rośnie w strefie klimatu umiarkowanego.
Morwa biała - w trosce o prawidłowy poziom cukru we krwiMorwa biała - w trosce o prawidłowy poziom cukru we krwi
czytaj cały
Morwa biała (Morus alba) to roślina drzewiasta pochodząca z Chin. Pierwotnie jej liście były wykorzystywane jako pokarm dla motyla - jedwabnika morwowego, z kokonów którego wytwarzano jedwab.
Zielona herbata - esencja równowagiZielona herbata - esencja równowagi
czytaj cały
Zielona herbata (Camelia sinensis) - legenda głosi, że pierwszą zieloną herbatę przyrządzono około 2700 lat p.n.e w Chinach. Zielona herbata różni się od czarnej sposobem przygotowania liści, które nie podlegają procesowi fermentacji.
Chmiel - na spokojny senChmiel - na spokojny sen
czytaj cały
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) jest rośliną z rodziny konopiowatych, rosnącą na żyznych glebach. Wymaga stanowiska wilgotnego i nasłonecznionego. Polska jest trzecim w Europie i piątym na świcie producentem chmielu.
Skrzyp, skarbnica krzemionkiSkrzyp, skarbnica krzemionki
czytaj cały
Skrzyp polny (Equisetum arvense) to ziele występujące powszechnie na całym świecie, z wyjątkiem Australii. Nazwa rośliny pochodzi od specyficznego dźwięku „skrzypienia”, które powstaje przy pocieraniu o siebie dwóch pędów rośliny.
[1] 2 » następna