Miłorząb dwuklapowy - tajemnica długowieczności

Wstecz
Miłorząb dwuklapowy - tajemnica długowiecznościMiłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) to znana w tradycyjnej medycynie chińskiej roślina długowieczności. Pod wieloma względami szczególna – stanowi skarbnicę substancji niezwykle cennych dla zdrowia.

Miłorząb dwuklapowy to pochodzący z obszaru wschodnich Chin gatunek dwupiennego drzewa liściastego o luźnej, nieregularnej koronie, należący do rodziny miłorzębowatych. Miłorząb jest pod wieloma względami rośliną niezwykłą: długowieczny, bo mogący żyć nawet do 4 tysięcy lat – jest jedynym żyjącym obecnie liściastym drzewem nagozalążkowym, a także przykładem żywej skamieniałości, bowiem występował na Ziemi już ok 170 mln lat temu. To okazałe drzewo charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem osiągając ok. 2,5 – 3 m wysokości w ciągu 10 lat, a w rodzimych warunkach dorasta średnio od 25 do 35 metrów wysokości.

Drzewo to, bardzo odporne na niesprzyjające warunki uprawiane jest głównie ze względu na swój oryginalny i nietypowy kształt liści, które swoim wyglądem przypominają wachlarz. Jesienią liście miłorzębu przyjmują jaskrawożółty kolor. Miłorząb zakwita późną wiosną dopiero po około 40 latach uprawy. Jest rośliną stosunkowo odporną na silne mrozy, ataki szkodników, suszę oraz na zanieczyszczenia środowiska.

Miłorząb dwuklapowy zawiera takie substancje aktywne, jak: flawonoidy (glikozydy flawonowe oraz bioflawonoidy), laktony diterpentowe (powszechniej znane jako ginkgoidy A, B, C, J i M), seskwiterpeny (bilobalid, elemol, eudesmol), monotrerpeny, steroidy oraz kwasy tłuszczowe.

Miłorząb dwuklapowy wykazuje rozległe właściwości lecznicze i może być stosowany pomocniczo w profilaktyce wielu chorób oraz zaburzeń:

a) posiada silne właściwości antyoksydacyjne dzięki czemu chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników; uważany jest za roślinę przynoszącą długowieczność,

b) poprawia sprawność umysłową, koncentrację i usprawnia procesy związane 
z zapamiętywaniem,

c) jest źródłem flawonoidów, które uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych, zwłaszcza tych umiejscowionych pod powierzchnią skóry – wzmacniając je i zapobiegając ich pękaniu,

d) wspiera krążenie; szczególnie pomocny jest w przypadku zaburzeń krążenia tętniczego obwodowego z tzw. chromaniem przestankowym, bólem, obrzękiem nóg. Zmniejsza napięcie ścian naczyń, uelastycznia je i poprawia ukrwienie.

e) wzmacnia serce: stosowany jest jako element profilaktyki zawału serca i zatoru mózgu; zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych,

f) znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, szczególnie jako element profilaktyki przeciwzmarszczkowej,

g) jest pomocny w walce z migrenami o różnym nasileniu,

h) poprawia kondycję organizmu osłabionego,

i) jest pomocny w stanach rozdrażnienia, braku równowagi, zaburzeń lękowych i depresyjnych,

j) pomocniczo stosowany jest w leczeniu zaburzeń będących wynikiem choroby Alzheimera,

k) wspiera leczenie stanu impotencji,

l) substancje aktywne zawarte w miłorzębie zmniejszają agregację (zlepianie) i lepkość płytek krwi, co usprawnia wykorzystani tlenu i zwiększa w ten sposób zdolność koncentracji, zapamiętywania i uczenia się.

Związki czynne obecne w miłorzębie wykazują silne działanie w obrębie układu krwionośnego szczególnie usprawniając przepływ krwi w obrębie mózgu. Poprawiają również ukrwienie ślimaka w uchu wewnętrznym, zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych i znacząco wpływają na poprawę jakości funkcji mózgowych.

Szczególnie po 40-tym roku życia stosowanie preparatów na bazie miłorzębu korzystnie wpływa na kondycję organizmu, pozwalając zachować sprawność ciała i umysły do później starości.


Miłorząb dwuklapowy w postaci standaryzowanego wyciągu z ginkgo biloba już dostępny w rodzinie preparatów Zioła w tabletkach Colfarm!